Možná vás také v okamžicích s vašimi dětmi někdy napadá:

 • tohle nebylo vůbec dobré,
 • sakra, zase jsem to nezvládla,
 • měl/a jsem se zachovat jinak,
 • řekla jsem to zase blbě,
 • škoda, že jsem to nevěděla dřív,
 • tak tohle byla velká chyba…

A v hlavě začínají hlodat pocity viny za vlastní chyby. Nás, kteří se nesmyslně viníme za to, že některé situace s našimi dětmi nezvládneme podle očekávání, je nespočet.

Je to snad díky školství, kdy jednička byla pouze tehdy, když jsme vše zvládli bez chyby? Nebo výchovou cílevědomých rodičů, kteří díky strachu, aby z nás NĚCO vyrostlo, očekávali nejlepší výkony?

 

Chyba byla od útlého dětství prostě jedna velká smůla

 

Cítíte ten negativní nádech? Do života jsme si převzali přesvědčení, že pokud děláme chyby, jsme špatní, horší než ostatní, prohráli jsme.

 

A najednou se ocitáme v úplně neznáme roli

 

V roli rodiče, kde se bez chyb neobejdeme. Problémem může být, pokud naše chyby stále hodnotíme negativně. Místo toho, abychom hledali cestu, jak se z chyb poučit, zaměstnáváme mysl sebedestruktivními pocity viny. Ale tyto myšlenky nám konstruktivně k ničemu neslouží, jen nám ubírají energii a blokují náš růst.

Jaká je cesta ven?

 

Pojďme na naše chyby nahlédnout z jiného úhlu pohledu. Mrkněte na ně tentokrát pozitivně :). Pokud své chyby využijeme k tomu, aby nás vedly k lepšímu jednání v budoucnosti, přestanou být chybami. Stanou se z nich životní lekce, které vedou k našemu osobnímu růstu. To už je přijatelnější pohled, nemyslíte?

Proto se snažte rodičovské chyby využít k vašemu prospěchu, plně se z nich poučte a vymačkejte z nich maximum! Paradoxně platí, že čím větší uděláte „botu“, tím silněji pak vnímáte to, co je správné.

Nic jako bezchybný a dokonalý rodič neexistuje!

 

Víte proč?

Protože děti nepotřebují dokonalé rodiče. Děti potřebují rodiče, kteří se snaží porozumět sami sobě, a kteří dokážou rozeznat vlastní chyby a pracovat na jejich nápravě.

Žádný rodič nezachytí úplně všechny signály, které dítě vysílá. Jsme jen lidé a býváme úzkostní, nervózní, vyděšení, deprimovaní, unavení, nemocní – nemůžeme pro své dítě být vždy takoví, jací bychom si přáli být. A chvíle, kdy ztrácíme naladění, jsou pro dítě výbornou šancí učit se a poznávat, pokud ovšem následuje opětovné napojení a ve vztahu převažují pozitivní zážitky.

Proto berte vaše rodičovské chyby jako obrovskou příležitost k vašemu osobnímu rozvoji a k cestě měnit se v čím dál lepšího a vyrovnanějšího rodiče.

 

Cvičení dělá mistra.

Ale jak na to?

 

 1. Pracujte na sobě, buďte přítomní a vědomí se svým dítětem – většina našich chyb pramení z toho, že nejsme přítomni tady a teď, nejsme spojeni se svým tělem.

  Tip na cvičení – několikrát za den se zastavte, jako když zastavíte autem na STOPCE – a na několik minut pozorujte  svůj dech a všechny vaše pocity, které zrovna cítíte. Nepřemýšlejte o nich, jen je vnímejte. Jakmile začnete vnímat své vnitřní tělo, ihned se uklidníte, protože odvedete pozornost od své mysli.

 2. Poznávejte své zakázané a popírané emoce a uvědomujte si, jak se opakují vaše automatické reakce na základě toho, jaké bylo vaše vlastní dětství (poznáte to podle toho, jaké emoce a situace vás v kontaktu s dětmi „startují“).
 3. Upřímně sdělujte své vlastní pocity a potřeby. Je smysluplnější mluvit o svých pocitech a potřebách, než druhého kritizovat, odsuzovat nebo vyčítat. Děti se pak od vás nejen naučí empatickému chování, ale také otevřenému sdělování svých vlastních pocitů.
 4. Přijímejte se nejen se svými silnými stránkami, ale i s chybami a mějte odvahu je přiznat a napravovat.
 5. Zvolte láskyplný vztah k sobě, svému partnerovi a  svým dětem místo strachu a pocitů viny.

RODIČOVSTVÍ JE CESTA, NE CÍL 🙂

Vaše Martina

Komentáře

Jmenuji se Martina Víchová, jsem dětská a respirační fyzioterapeutka. Zaměřuji se na prevenci správného motorického vývoje dětí už od nejmenších miminek a pořádám workshopy pro rodiče o dětské noze. Věřím, že dětská fyzioterapie může být maximálně prospěšná tehdy, pokud je prováděna jemně, hravě a v souladu s dětskými potřebami. Napsala jsem e-book zdarma Klíč k dětským emocím, ať předejdete nemocím, ve kterém se dozvíte, jak vnímá miminko první rok po narození a co je pro něho důležité z jeho pohledu. Jsem také autorkou e-booku Jak pochopit pláč miminka, ať nezblázní se maminka, který vás naučí reagovat na pláč miminka v souladu s jeho dětským očekáváním.

Pin It on Pinterest

Share This