Většina naší společnosti si představí pod pojmem masáž relax ve wellness centru, při kterém si odpočine po náročném dni.  Někdo zase sestavu tahů, která uvolňuje zatuhlá a bolestivá místa v těle.

Možná vás teď napadá: A proč bych měl/měla masírovat svoje děti? Ty opravdu odpočinek nepotřebují a že by je něco bolelo, to také nepozoruji.

Ale masáže (už nejmenších dětí) mají mnohem významnější účinky, které často zůstávají skryté.

Jako dětská fyzioterapeutka jsem čerstvě po studiu na masážích moc benefitů neviděla. Až  studium tradiční čínské medicíny a kurzy psychoterapie mi pomohly pochopit souvislosti, že právě masáž může být důležitou součástí péče o zdraví našich dětí.  A to jak po fyzické, tak po psychické stránce.

A tak jsem se rozhodla sepsat čtyři důvody, proč začít masírovat své děti.

První důvod: 

PRO DĚTI MÁ DOTEK ZÁSADNÍ ŽIVOTNÍ VÝZNAM

Ze všech smyslů se nejdříve rozvíjí hmat. Příjemný a láskyplný dotek dodává pocit tepla, jistoty a lásky. Podporuje v našich dětech jistotu, že je bezpodmínečně přijímáme a milujeme. Právě přes způsob našeho doteku cítí, jak moc jsou zde vítané.

Mnoho dětí po porodu nemá možnost zažívat s maminkou pocit bezpečí formou hlazení, chování, mazlení a nepřerušovaného kojení. Ať už díky předčasnému porodu, porodu císařským řezem, vyčerpání, nebo dalším zdravotním komplikacím.

I přesto si touto formou kontaktu a dotyku může maminka s miminkem neuspokojenou potřebu postupně doplňovat a odstranit tak poporodní trauma z odloučení.

 

 

Druhý důvod:

MASÁŽÍ POMÁHÁME NAŠIM DĚTEM POSTUPNĚ VYTVÁŘET JASNOU PŘEDSTAVU O SOBĚ SAMÝCH

Děti začínají vnímat své tělo právě přes naše dotyky. Zpočátku netuší, která část těla je jejich a která maminky. Vše jim splývá. Postupně si svými zkušenostmi začínají uvědomovat své části těla.

Jako dětská fyzioterapeutka vnímám, že pro správný vývoj miminka je velice důležitá kvalita vnímání vlatního těla. Pokud miminko například otáčí hlavičku jen na jednu stranu, bude si také tuto stranu lépe uvědomovat, kdežto druhou stranu bude vnímat mnohem méně, a to se odrazí i na jeho motorice. 

A právě masáží můžeme toto vnímání částí těla vyladit (společně s přidáním hravých a jemných cviků) a tak zlepšit i pohyb miminka.

Předcházíme tak různým dys… v pozdějším věku, jelikož  dys –poruchy mohou pramenit právě ze špatného vnímání jednotlivých částí těla v prostoru.

Vědět, jak vypadáme, i když máme zavřené oči, je velice důležité pro naši kvalitu života. Čím více náš odhad odpovídá realitě, tím kvalitněji se v prostoru pohybujeme, čteme, píšeme atd.

 

 

Třetí důvod:

PRÁVĚ VÁŠ DOTYK JE LÉČIVÝ

Často se spontánně dotýkáme těla našich dětí při úrazu nebo bolesti. Utěšováním, hlazením a neuvědomělou masáží bolavých míst odplavujeme nejen bolest v daném místě, ale i negativní pocity. A přinášíme úlevu.

Při nemoci svých dětí se většinou obracíme na lékaře s žádostí o radu i pomoc. I přes to, že v řadě případů můžeme pomoci svým dětem my sami. Kdo jiný zná naše dítě lépe než my? Kdo jiný může vycítit, co ho trápí?

Naše bezpodmínečná láska, trpělivost a vědomé bytí s dítětem jsou mnohdy tak mocné léky, že je nemůže předčit žádný medikament. Protože jsou nemoci často spjaté s emocemi (o kterých píši zde v článku), západní medicína je často nedokáže úspěšně léčit. Vnímavá masáž tak může významně zlepšit stav ekzematiků, astmatiků a alergiků.

 Čtvrtý důvod:

NA TĚLE SE NACHÁZEJÍ MERIDIÁNY, DRÁHY VNITŘNÍCH ORGÁNŮ

Na těle se nacházejí tzv. meridiány, dráhy vnitřních orgánů. Za správných okolností mají meridiány za úkol umožňovat oběh energie a krve.  Například dráha plic začíná u klíční kosti a končí na palci.

Proto se dechové potíže u dětí dají ovlivnit právě masáží horních končetin a hrudníčku, kde jsou významné body, působící na zahlenění a zlepšení vykašlávání.  Pokud  k masáži ještě využijeme léčivé účinky éterických olejů (vždy rozpuštěné v rostlinném oleji!), výrazně zvýšíme zdravotní účinek dětské masáže. Jedna kapka borovice nebo jedle v rostlinném oleji výrazně zvýší zdravotní účinek dětské masáže.

Masáž tedy působí nejen léčebně, ale i preventivně.

 Proč se tedy nezaměřit na vědomé dotyky zcela záměrně a vědomě? Cizí člověk nikdy nenahradí láskyplný dotyk a oční kontakt rodiče, který si užívá přítomný okamžik se svým dítětem. A věřte, že pro děti je tato chvíle s rodičem krásný zážitek, který nenahradí žádný kontakt s „odborníkem“.

Úspěch této techniky samozřejmě závisí na tom, zda ji dítě přijímá s radostí. Pokud ne, je třeba jeho názor respektovat. Zejména u autistických dětí nebo u dětí vyhýbajících se kontaktu,  je třeba postupovat velice opatrně a citlivě.

Pokud by vás zajímalo více o účincích dětských masážích, mrkněte sem. A pokud jste se rozhodli, že se chcete o dětských masážích a účincích aromaterapie dozvědět ještě více, těším se na vás v mých kurzech.

Komentáře

Jmenuji se Martina Víchová, jsem dětská a respirační fyzioterapeutka. Zaměřuji se na prevenci správného motorického vývoje dětí už od nejmenších miminek a pořádám workshopy pro rodiče o dětské noze. Věřím, že dětská fyzioterapie může být maximálně prospěšná tehdy, pokud je prováděna jemně, hravě a v souladu s dětskými potřebami. Napsala jsem e-book zdarma Klíč k dětským emocím, ať předejdete nemocím, ve kterém se dozvíte, jak vnímá miminko první rok po narození a co je pro něho důležité z jeho pohledu. Jsem také autorkou e-booku Jak pochopit pláč miminka, ať nezblázní se maminka, který vás naučí reagovat na pláč miminka v souladu s jeho dětským očekáváním.

Pin It on Pinterest

Share This