Doris, řekla bys ve stručnosti pro ty, kteří Tě neznají, kdo jsi, čemu se věnuješ a jaká byla Tvá cesta?

Jmenuji se Doris Danielová, titul lékařka všeobecného lékařství jsem získala v roce 1986. Už na studiích jsem se podivovala nad tím, že léčení chronických nemocí naší klasickou medicínou je často neúspěšné a dochází pouze k potlačování jejich příznaků.

Proto jsem se již během studia začala zajímat o alternativní cesty léčby. V té době se tvrdilo, že propojit klasickou a alternativní medicínu nejde.

Budeš dělat buď jednu (klasickou) nebo druhou (alternativní) medicínu. Ale já jsem si říkala: to není možné, musí se najít nějaké skloubení.

Tak jsem začala jezdit do Číny, protože oni to tam tak opravdu dělají. Skloubí tyto dvě medicíny dohromady a tato kombinace tam fantasticky funguje.

TOTO JE CELOSTNÍ LÉČBA, KTEROU JSEM ZAČALA ŠÍŘIT I JÁ ZDE U NÁS.

Z pozice dětské fyzioterapeutky vnímám jako důležité hovořit nejen o správném pohybovém vývoji dětí, ale i o vzájemném propojení emocí s fyzickým tělem. Vše, co prožíváme, nás i formuje, a ani nejmenší děti nejsou výjimkou. Jak to vnímáš ty z pohledu tradiční čínské medicíny?

Číňané si všimli už velice dávno, že emoce ovlivňují nejen průběh, ale i samotný vznik nemoci.  Vypozorovali například, že stres nebo zbytečné přemítání likviduje orgán sleziny. V našich končinách je toto velmi časté, neumíme zklidnit naši mysl. Věčné přemítání a stálou hladinu stresu už většinou ani nevnímáme. Pořád se nám honí hlavou nějaké myšlenky. Ale to je špatně.

Slezina je totiž jinými slovy imunita, která je zodpovědná za imunitní poruchy, například dnes velice častý výskyt alergií.  Špatnou stravou (nadbytkem smažených pokrmů, sladkostí a mléčných výrobků) se rodí vnitřní vlhkost sleziny. Proto vyzdvihuji dietu posilující slezinu a varuji před nadměrným přemítáním

Správně má mít člověk hlavu prázdnou a přemýšlet jen v situacích, které to vyžadují. Nebo když řeší nějaký úkol.

ALE JINAK SE MÁME SOUSTŘEDIT NA PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK A TĚŠIT SE Z TOHO, CO TEĎ A TADY VNÍMÁM SVÝMI SMYSLY.

Jedno z témat, které mě na Tvých seminářích velmi oslovilo je souvislost vzniku nemoci s emocemi. Východní medicína s emocemi jako faktorem důležitým pro zdraví i nemoc počítá. Emoce přiřazuje k orgánovým strukturám a energetickým okruhům. Mohou tyto emoce pocházet už z raného dětství a nenaplněných potřeb? A můžeš vysvětlit blíže, jak díky (nepřijatým, ignorovaným) emocím může vzniknout pozdější nemoc?

Například SMUTEK je spojený s orgánem PLIC. Tyto plíce pak „pláčou tento smutek a depresi“ vykašláváním a smrkáním. Alergie, astma nebo porucha imunity (časté nachlazení) u dítěte může být od tohoto smutku. I nejmenší děti mohou cítit smutek a osamění, například z nenaplněných potřeb.

Dalším orgánem pěti prvků je SLEZINA, o které jsem už hovořila. Ta může způsobit bohužel úplně všechny nemoci na světě. Proto úplně nejhorší nepřítel člověka je zbytečná starostlivost a přemýšlení dokola o problémech, které se stejně nedají vyřešit.  

LEDVINY zase provází emoce STRACHU až děsu. Proto strašit a děsit děti zbytečně se nemá, protože to oslabuje ledviny. Dnes jsou to už běžně dostupné informace, ale dříve za mého dětství se běžně stávalo, že strašení bylo formou trestu.

Přesto i dnešní  dětí mohou pociťovat časté vnitřní „skryté“ strachy, proto je o nich důležité otevřeně mluvit a nebrat je na lehkou váhu. Například pomocí arteterapie se s nimi dá krásně pracovat, dodat jim konkrétní podobu a eliminovat je.

Podle představ TČM se dítě už může s oslabenou funkcí ledvin narodit. Například pokud maminka v těhotenství zažívá patologický strach, zda bude vše v pořádku a pociťuje přemíru obav, může se to projevit na zdraví dítěte oslabením ledvin.

Nebo pokud si partneři nerozumí, mohou se tyto nevyřčené emoce promítnout do zdraví dítěte.  Ledviny jsou tedy další orgán, který se může emocemi “odrovnat”. A právě v našich ledvinách sídlí náš KOŘEN ŽIVOTA. To je základní esence Ťing, kterou dědíme od rodičů.

Dalším orgánem jsou JÁTRA. Tam sídlí HNĚV. Právě hněv a vztek jsou emoce, která likvidují játra. Normálně se naštvat je lidské.  Ale tento vztek by v nás neměl přetrvávat dlouho. Zbytečně moc nerozčilovat se dá naučit tzv. kultivací emocí.  U dětí např. krásně pomáhá kreslení nebo malování a hovořit o svých potřebách.

Rodiče mohou své dítě ve vzteku podporovat nevědomě volnou výchovou. Pokud rodiče záchvaty vzteku podporují a dítě si vztekem vždy vynutí, co chce, bude tuto emoci využívat častěji, než je nutné. Toto dlouhodobé vztekání může mít dlouhodobé následky, např. hypertenzi v dospělosti.

Nejhorší ale je, pokud má dítě vztek úplně zakázaný a nemůže ho před rodiči projevit. Tito lidé pak v dospělosti mají problémy se žlučníkem nebo se šlachami. Často tento zakázaný vztek děti začnou používat proti sobě v podobě sebedestruktivních sklonů, kdy obrátí tuto zakázanou agresi proti sobě. Proto i z popřeného vzteku mohou vzniknout autoimunitní choroby nebo deprese.

Každý extrém je špatný a u vztekání je nejlepší zlatá střední cesta  Zdravě se naštvat nevadí, ale důležité je se zase hodit do klidu. Jedno z čínských přísloví zní:

„Nad hněvem nechť zapadne slunce. Usínej v poklidu a harmonii se všemi bytostmi.“

Zbývá nám SRDCE. Zde je nejhorší, pokud se lidé zahlcují přemírou informací a jsou pak roztěkaní. Například dětské hry na počítači přispívají k této roztěkanosti, nepozornosti a hlavně: děti pak špatně spí. Večer nemohou dlouho usnout a ráno se budí pozdě.

Nezapomínejme, že v noci se má spát. Krví se zásobují játra a další orgány. Pokud se dítě dobře nevyspí, do jater se nedostane dost krve, tam pak dle TČM chybí. Krev je jinová tekutina, proto nastává přejangování jater a dítě je vzteklé.

I velké nadšení pro všechno nebo mánie oslabují orgán srdce. Proto tradiční čínská medicína varuje i před nadměrnou radostí a doporučuje spíše harmonický životní styl.

Velice časté u nejmenších dětí jsou právě kožní problémy a onemocnění dýchacího ústrojí.  Řekla bys nám více o tvé praktické zkušenosti s těmito dětskými nemocemi? 

U těchto nemocí prvotně pátrám po stresu, protože zde může být příčinou poruchy imunity. Malé děti obecně velmi dobře reagují na baňky, které u dechových problémů přikládám na oblast zad a hrudníčku. Na zádech je spousta bodů, které reflexně ovlivňují plíce. Další postup léčby je velice individuální u každého dítěte.

 Pokud má dítě astma bronchiale, začínám s alternativní léčbou velice obezřetně. Až je dítě stabilizované, přichází na řadu alternativní léčba a velice obezřetně snižuji dávku léků klasické medicíny.

Pokud přijde dítě „jen“ s kožní záležitostí , např. atopickým ekzémem, alternativní léčby se nebojím.   

Atopický ekzém je často předzvěst, že se může později přidružit i astma.

Kortikoidní léčba klasické medicíny často zatlačí nemoc dovnitř (potlačí příznak) a po pár letech se u dítěte projeví astma jako zatlačená vyrážka do hloubky.

TOTO VZÁJEMNÉ PROPOJENÍ BY MĚLO ZNÁT CO NEJVÍCE MAMINEK.

Atopický ekzém výborně mizí po SIABU, proto ji u tohoto onemocnění velmi doporučuji. I u astma bronchiale mám s touto léčbou skvělou zkušenost.

V úvodu ses zmínila, že poskytuješ poradenství. Mohla bys uveřejnit kontakt, na který rodiče mohou  případně poslat svůj dotaz nebo domluvit schůzku?

Ano, oslovit mě mohou na emailové adrese dorisnatali35@gmail.com. Ordinuji v Babicích nad Svitavou nebo některé dny přímo v Brně

Doris, mockrát Ti děkuji, že ses s námi v  podělila o cenné informace, které jsi nastřádala během své třicetileté praxe.  Přeji Ti mnoho dalších spokojených klientů a moc se těším na pokračování studia u Tebe.

Komentáře

Jmenuji se Martina Víchová, jsem dětská a respirační fyzioterapeutka. Zaměřuji se na prevenci správného motorického vývoje dětí už od nejmenších miminek a pořádám workshopy pro rodiče o dětské noze. Věřím, že dětská fyzioterapie může být maximálně prospěšná tehdy, pokud je prováděna jemně, hravě a v souladu s dětskými potřebami. Napsala jsem e-book zdarma Klíč k dětským emocím, ať předejdete nemocím, ve kterém se dozvíte, jak vnímá miminko první rok po narození a co je pro něho důležité z jeho pohledu. Jsem také autorkou e-booku Jak pochopit pláč miminka, ať nezblázní se maminka, který vás naučí reagovat na pláč miminka v souladu s jeho dětským očekáváním.

Pin It on Pinterest

Share This