Tuto středu jsme oslavili čtvrté narozeniny naší dcery Terezky a já přemýšlela, čím bych její narozeninový den obohatilaChtěla jsem, aby tento den byl pro ni kouzelným přechodem do dalšího roku.

Napadlo mě vytvořit každoroční přechodový rituál, který by jí tento den připomínal. Ale co kromě dortu, dárků, přání, hobla a víkendové oslavy vymyslet?

Chtělo by to něco s přesahem, něco speciálního jen pro tento den.

A najednou jsem narazila na Narozeninovou vílu, která k dítěti přilétá jen na jeho narozeniny, provází ho celým dnem a v noci zase odlétá.

Chacha, to je přesně ono, to bude pro naší netrpělivou Terezku „Něcíčko“.

Ráno po probuzení jí Narozeninová víla přivítala u postele a Terezka v její společnosti strávila celý den.

Dárečky jsem schovala po bytě a společně s vílou je hledaly stylem „Samá voda, Přihořívá, Hoří“.

Narozeninový den byl v režii Terezky, kdy si mohla dělat, co chce.

Bláhově jsem očekávala, že bude chtít být za princeznu, ale jejím největším přáním bylo zůstat co nejdéle v pyžamu, nečesat se, píchnout do dortu všechny svíčky, co jsme doma našly a neobědvat :-D.

Odpoledne se začala ptát, proč a jak Narozeninová víla odletí. „Mami, ale víla nemá křídla, takže nemůže odletět, tak tu s námi může zůstat.“

A já začala ve vzduchu cítit průšvih…..

Večer jsme zakončili rituálním hoblem a …..narozeninová víla nebyla k nalezení.

Terezko, kde je ta víla?

Já nevím, mami.

Ok, tak jí najdu, až usne. Po půlhodině hledání jsem začala litovat, co mě to napadlo za blbost :-D. A už jsem si představovala, jak mi jí ráno vítězoslavně vytáhne z koutu, který jsem neprošmejdila.

Ale chytla jsem se posledního stébla a rozhodla se prošacovat spící dítě. Pod lampou je přece největší tma.

Chacha, a víla byla tam, pod spící Terezkou laughing.

Na ráno jsem jako slabou útěchu nachystala k posteli malou figurku víly i s křídly, která hned po probuzení pro jistotu odstranila.

Myslím, že tento rituál s Narozeninovou vílou udělal tento den kouzelný a dodal narozeninám nový rozměr. I přes to, že Terezka ví, že víla neodletěla a je schovaná někde v krabici na další rok. 

A čím vylepšujete narozeninový den vy? Znáte Narozeninovou vílu nebo jiné rituály? Budu moc ráda za vaše inspirace a vzájemné sdílení narozeninových rituálů vašich dětí.

Komentáře

Jmenuji se Martina Víchová, jsem dětská a respirační fyzioterapeutka. Zaměřuji se na prevenci správného motorického vývoje dětí už od nejmenších miminek a pořádám workshopy pro rodiče o dětské noze. Věřím, že dětská fyzioterapie může být maximálně prospěšná tehdy, pokud je prováděna jemně, hravě a v souladu s dětskými potřebami. Napsala jsem e-book zdarma Klíč k dětským emocím, ať předejdete nemocím, ve kterém se dozvíte, jak vnímá miminko první rok po narození a co je pro něho důležité z jeho pohledu. Jsem také autorkou e-booku Jak pochopit pláč miminka, ať nezblázní se maminka, který vás naučí reagovat na pláč miminka v souladu s jeho dětským očekáváním.

Pin It on Pinterest

Share This