„Hlavně malou už teď nekojte, vypila 40 ml a to jí musí vystačit na 3 hodiny. Jinak se v noci vůbec nevyspíte, bude jí bolet břicho.“ Radila mi zkušená sestřička na oddělení šestinedělí, pečlivě studující kartu, do které jsem zapisovala údaje o množství nakojeného mléka.
Podívala jsem se na svou dcerku, která evidentně ještě nakojit chtěla, a jak se zaklaply dveře, udělala jsem přesný opak. Uff, ještě že jsem na pokoji sama, tohle by byla jasná provokace, říkala jsem si. Malá se po dlouhém kojení sama odpojila a spokojeně usnula dlouhým a nerušeným spánkem. Žádné bolesti břicha se nekonaly.
Tehdy jsem si ale uvědomila, že spoustě maminkám strach v jejich nové situaci nedovolí plně se spolehnout na jejich instinkty. Místo toho, aby vnímaly své signály a signály svého dítěte, spoléhají se na rady druhých, pro které jsou mnohem důležitější číselné hodnoty v kartě než opravdové potřeby našeho miminka. „Jsou přece zkušenější, odborníci.“ Ale co odborník, to jiný názor. Podle psychoterapeutky Mony Lisy Boyesen a dětské psychoanalytičky Selmi H. Freibergové je v prvních čtyřech měsících života miminka SÁNÍ SAMOSTATNÁ NA HLADU NEZÁVISLÁ POTŘEBA.
„Miminka už od narození potřebují sát tak dlouho, až jsou skutečně spokojená, sami se odpojí a usnou.“ Radí psychoterapeutka a lektorka Alpha nursingu Mona Lisa Boyesen.
„U mnoha dětí i po nakrmení zůstává nepříjemné napětí v ústech, které je příčinou neklidu a pláče. Jedná se o velmi konkrétní potřebu, proto nestačí jen dítě pochovat nebo nakrmit. Uspokojit ji lze především dlouhým kojením.“ Vysvětluje ve své knize Magické roky Selma H. Freibergová.
Proč je dlouhé sání pro miminko důležité
- Do porodu bylo s vámi pevně spojené pupeční šňůrou a i po narození chce proto rychle najít způsob, jak se k vám znovu připoutat. A toto nové pouto vzniká kojením (a sáním).
- Dlouhým a nerušeným sáním z prsu dochází díky fyzickému a očnímu kontaktu maminky s dítětem k rychlejšímu a silnějšímu vylučování mateřských hormonů – zejména prolaktinu a oxytocinu. Těmito hormony se tvoří vzájemné pouto a komunikace. Dítě si tak pomocí sání zajišťuje, že si s vámi bude lépe rozumět – i beze slov.
- První týdny a měsíce nepotřebuje ani tak moc pít a nasytit se mlékem, ale sát tak dlouho, až se samo odpojí a usne.
Jaké jsou další výhody dlouhého a nerušeného sání
1.Dlouhé a nerušené sání naplňuje všechny instinktivní potřeby vašeho miminka
V prvních 4 měsících života je kromě sání pro miminka stěžejní:
- citlivá a láskyplná péče,
- něžný dotek,
- pocit blízkosti a bezpečí,
- vnitřní klid rodičů, který se promítne do miminka,
- budování pevného pouta s rodiči.
2.Sací reflex miminka nesouvisí jen s příjmem potravy, ale i s dýcháním
Výzkumy naznačují, že chvění jazyka, které vzniká během sání, přispívá ke stimulaci významných nervových buněk v mozku, které mají přímý vliv na dýchání. Protože plíce novorozence ještě nejsou do šesti měsíců po narození plně rozvinuté, je nerušené a dlouhé sání podstatné pro rozvoj dýchání a prevenci syndromu náhlého úmrtí novorozence (tzv. SIDS).
3.Při nerušeném sání se miminko dostává do meditativního stavu
Pokud vaše miminko při krmení může sát tak dlouho, jak samo potřebuje, může dosáhnout zřetelné fáze uvolnění, a dokonce i stavu podobném meditaci.
4.Sání podporuje REM fázi spánku
Prostřednictvím nerušeného sání se podporuje REM fáze spánku (Rapid Eye Movement), při které se oči pod zavřenými víčky rychle pohybují sem a tam. REM fáze spánku je důležitá pro intenzivní stimulaci centrálního nervového systému a rozhodující pro růst mozku a duševní vývoj dítěte. Pokud miminko může projít klidně úplným cyklem krmení, můžeme často vidět mrkání a cukání víčky, grimasy na jeho tváři, které zakončuje blažený úsměv.
Jak na to
- Umožněte miminku sát v klidu, v uvolněné pozici dlouho a nepřerušovaně, až se samo odpojí. Vy sama si najděte polohu, ve které je vám příjemně a jste uvolněná (podložená ruka, opřený krk), abyste svůj klid mohla přenést na miminko (pozor na křečovité držení ruky a napětí celého těla z nepříjemné polohy při kojení). Dnes je na trhu spousta pomůcek pro pohodlné kojení.
- Zkuste se na miminko vědomě napojit očním kontaktem a plně si ho uvědomovat.
- Kojení může trvat první dny až týdny i hodinu až hodinu a půl (vyzkoušeno osobně na obou mých dětech). Postupně se intervaly zkracují na 40 – 20 minut.
- Berte sání jako generátor, přes který se vaše miminko nabíjí.
DŮVĚŘUJTE SVÝM MIMINKŮM UŽ OD NAROZENÍ A UČTE SE PÉČI O NĚ OD NICH SAMOTNÝCH.
Vaše Martina
Chcete se dozvědět více informací o instinktivních potřebách svého miminka?
Hezký článek,jen chci prosim slyšet vas názor…od narozeni jsem dceru kojila „na přání“,intervaly se ale s věkem prodlužovaly,usínala u prsu a pokud se odpojila,vzbudila se..hlavně nad ránem byla téměř pořád přisátá. Prisla mi pak hodně nevyspala,ale nebyla jsem schopná to nijak „“regulovat“. Bylo to velmi náročné,i když nelituji. Ve 3letech sama řekla,že už nechce (ale byla jsem již těhotná). Teď kojim syna a chci kojit co nejdéle,ale nerada bych,aby to celé probíhalo jako s dcerou. Myslíte,že je to třeba povahou a nelze to ovlivnit? Že kdyz dcera je citlivá,pak potřebovala kontakt a konejseni? (Je pravda,ze ona velmi citlivá je) díky za názor!
Dobrý den, Klárko, děkuji za námět na další článek. Zamýšlím se a už sepisuji pár mých postřehů. Pokud sledujte facebookovou stránku Síla dětství nebo jste v mé databázi, určitě vám tento článek neunikne. Martina
Ano, je to tak. S prvním dítětem jsem byla bezradná. V porodnici mě vše učili. Naučili mě kojit v sedě. Doma jsem po čase zjistila, že nejlepší poloha kojení je v leže. Odpočinula jsem si, nebolely mě ruce, záda a miminko i já jsme spokojeni. U druhého dítěte jsem v porodnici již sebejistě kojila v leže. Okamžitě nabíral, nestačili se divit, kolik vypil. Ovšem neustále jsem čelila kritice kojení. V leže se prý kojí jen po císaři, aby se nenamáhala jizva. Kojim špatne. Pořád ho mám v posteli. Prý špatne. Syn v postylce plakal. U mě ne. Kritiku jsem přehlížela a těšila se domů, až si budu kojit po svém na velke posteli, z ktere nevypadne. Miminko je maličké a nejisté. Když je plačtivé a jsem bezradná, prostě kojim dyl. Syn je takto spokojený a dříme si. Jakmile se vzdalim, okamžitě pláče. Ne pořád, ale párkrát za den chce být se mnou dyl a mně to vyhovuje. Mám ráda jeho blízkost a uzivam si ho malickeho. Rychle to utece. Postupně se deti osamostatnuji. Dcera byla odkojena 2roky a nyni je sebevedoma. Zadny mamanek. V necelych 2letech jsem ji kojila rano a vecer. Milovaly jsme to. Někde jsem cetla, ze prvni tri mesice jsou ctrvrty trimestr. Souhlasim. V noci u kojeni spim a oni se vzdy samoobslouzili, jak dlouho chteli 🙂 Tento clanek mi zvysil sebevedomi. Kojeni je uzasna forma mazleni.