„Hlavně malou už teď nekojte, vypila 40 ml a to jí musí vystačit na 3 hodiny. Jinak se v noci vůbec nevyspíte, bude jí bolet břicho.“ Radila mi zkušená sestřička na oddělení šestinedělí, pečlivě studující kartu, do které jsem zapisovala údaje o množství nakojeného mléka.

Podívala jsem se na svou dcerku, která evidentně ještě nakojit chtěla, a jak se zaklaply dveře, udělala jsem přesný opak. Uff, ještě že jsem na pokoji sama, tohle by byla jasná provokace, říkala jsem si. Malá se po dlouhém kojení sama odpojila a spokojeně usnula dlouhým a nerušeným spánkem. Žádné bolesti břicha se nekonaly.

Tehdy jsem si ale uvědomila, že spoustě maminkám strach v jejich nové situaci nedovolí plně se spolehnout na jejich instinkty. Místo toho, aby vnímaly své signály a signály svého dítěte, spoléhají se na rady druhých, pro které jsou mnohem důležitější číselné hodnoty v kartě než opravdové potřeby našeho miminka. „Jsou přece zkušenější, odborníci.“ Ale co odborník, to jiný názor. Podle psychoterapeutky Mony Lisy Boyesen a  dětské psychoanalytičky Selmi H. Freibergové je v prvních čtyřech měsících života miminka SÁNÍ SAMOSTATNÁ NA HLADU NEZÁVISLÁ POTŘEBA.

„Miminka už od narození potřebují sát tak dlouho, až jsou skutečně spokojená, sami se odpojí a usnou.“ Radí  psychoterapeutka a lektorka Alpha nursingu Mona Lisa Boyesen.

U mnoha dětí i po nakrmení zůstává nepříjemné napětí v ústech, které je příčinou neklidu a pláče. Jedná se o velmi konkrétní potřebu, proto nestačí jen dítě pochovat nebo nakrmit. Uspokojit ji lze především dlouhým kojením.“ Vysvětluje ve své knize Magické roky Selma H. Freibergová.

Proč je dlouhé sání pro miminko důležité

 

  • Do porodu bylo s vámi pevně spojené pupeční šňůrou a i po narození chce proto rychle najít způsob, jak se k vám znovu připoutat. A toto nové pouto vzniká kojením (a sáním).
  • Dlouhým a nerušeným sáním z prsu dochází díky fyzickému a očnímu kontaktu maminky s dítětem k rychlejšímu a silnějšímu vylučování mateřských hormonů –  zejména prolaktinu a oxytocinu. Těmito hormony se tvoří vzájemné pouto a komunikace. Dítě si tak pomocí sání zajišťuje, že si s vámi bude lépe rozumět – i beze slov.
  • První týdny a měsíce nepotřebuje ani tak moc pít a nasytit se mlékem, ale sát tak dlouho, až se samo odpojí a usne.

Jaké jsou další výhody dlouhého a nerušeného sání

 

1.Dlouhé a nerušené sání naplňuje všechny instinktivní potřeby vašeho miminka

V prvních 4 měsících života je kromě sání pro miminka stěžejní:

  • citlivá a láskyplná péče,
  • něžný dotek,
  • pocit blízkosti a bezpečí,
  • vnitřní klid rodičů, který se promítne do miminka,
  • budování pevného pouta s rodiči.

2.Sací reflex miminka nesouvisí jen s příjmem potravy, ale i s dýcháním

Výzkumy naznačují, že chvění jazyka, které vzniká během sání, přispívá ke stimulaci významných nervových buněk v mozku, které mají přímý vliv na dýchání. Protože plíce novorozence ještě nejsou do šesti měsíců po narození plně rozvinuté, je nerušené a dlouhé sání podstatné pro rozvoj dýchání a prevenci syndromu náhlého úmrtí novorozence (tzv. SIDS).

3.Při nerušeném sání se miminko dostává do meditativního stavu

Pokud vaše miminko při krmení může sát tak dlouho, jak samo potřebuje, může dosáhnout zřetelné fáze uvolnění, a dokonce i stavu podobném meditaci.

„Dítě nechce jen sát, chce se dostat prostřednictvím sání, správné polohy a pocitu blízkosti do meditativního stavu. Mozkové vlny, které v tomto stavu převažují (jak alfa, tak delta a theta vlny) podporují rozvoj základních neurofyziologických funkcí mozku.“ Vysvětluje na výcviku Alpha nursing poradkyň psychoterapeutka Mona Lisa Boyesen.

4.Sání podporuje REM fázi spánku

Prostřednictvím nerušeného sání se podporuje REM fáze spánku (Rapid Eye Movement), při které se oči pod zavřenými víčky rychle pohybují sem a tam. REM fáze spánku je důležitá pro intenzivní stimulaci centrálního nervového systému a rozhodující pro růst mozku a duševní vývoj dítěte. Pokud miminko může projít klidně úplným cyklem krmení, můžeme často vidět mrkání a cukání víčky, grimasy na jeho tváři, které zakončuje blažený úsměv.

Jak na to

 

  1. Umožněte miminku sát v klidu, v uvolněné pozici dlouho a nepřerušovaně, až se samo odpojí. Vy sama si najděte polohu, ve které je vám příjemně a jste uvolněná (podložená ruka, opřený krk), abyste svůj klid mohla přenést na miminko (pozor na křečovité držení ruky a napětí celého těla z nepříjemné polohy při kojení). Dnes je na trhu spousta pomůcek pro pohodlné kojení.
  2. Zkuste se na miminko vědomě napojit očním kontaktem a plně si ho uvědomovat.
  3. Kojení může trvat první dny až týdny i hodinu až hodinu a půl (vyzkoušeno osobně na obou mých dětech). Postupně se intervaly zkracují na 40 – 20 minut.
  4. Berte sání jako generátor, přes který se vaše miminko nabíjí.

„Studie dokládají, že miminka, která mohou sát co nejčastěji tak dlouho, jak chtějí, se rychleji rozvíjejí, jsou veselá a spokojená, lépe spí, méně pláčou a jsou zdravější. V pozdějších letech jsou tyto děti zdravější, vnímavější, kreativnější a nezávislejší.“ Mona Lisa Boyesen

DŮVĚŘUJTE SVÝM MIMINKŮM UŽ OD NAROZENÍ A UČTE SE PÉČI O NĚ OD NICH SAMOTNÝCH.

Vaše Martina

Chcete se dozvědět více informací o instinktivních potřebách svého miminka?

Klikněte sem a stáhněte si příručku zdarma.

Komentáře

Jmenuji se Martina Víchová, jsem dětská a respirační fyzioterapeutka. Zaměřuji se na prevenci správného motorického vývoje dětí už od nejmenších miminek a pořádám workshopy pro rodiče o dětské noze. Věřím, že dětská fyzioterapie může být maximálně prospěšná tehdy, pokud je prováděna jemně, hravě a v souladu s dětskými potřebami. Napsala jsem e-book zdarma Klíč k dětským emocím, ať předejdete nemocím, ve kterém se dozvíte, jak vnímá miminko první rok po narození a co je pro něho důležité z jeho pohledu. Jsem také autorkou e-booku Jak pochopit pláč miminka, ať nezblázní se maminka, který vás naučí reagovat na pláč miminka v souladu s jeho dětským očekáváním.

Pin It on Pinterest

Share This